The Ice Princess

The Ice Princess

By Camilla Läckberg

 • Release Date : 2008-04-01
 • Genre : Crime & Thrillers
 • FIle Size : 3.39 MB
Score: 3
3
From 104 Ratings
Download Now
The file download will begin after you complete the registration. Downloader's Terms of Service | DMCA

Description

The Ice Princess The gripping psychological thriller debut of the No.1 international bestselling Swedish crime sensation Camilla Lackberg.

Returning to her hometown after the funeral of her parents, writer Erica Falck finds a community on the brink of tragedy. The death of her childhood friend, Alex, is just the beginning. Her wrists slashed, her body frozen in an ice cold bath, it seems that she has taken her own life.

Erica conceives a memoir about the beautiful but remote Alex, one that will answer questions about their lost friendship. While her interest grows to an obsession, local detective Patrik Hedstrom is following his own suspicions about the case. But it is only when they start working together that the truth begins to emerge about the small town with a deeply disturbing past.

Reviews

Praise for The Ice Princess:

‘Heart-stopping and heart-warming, ‘The Ice Princess’ is a masterclass in Scandinavian crime writing’ Val McDermid

‘Another top-class Scandinavian crime writer reaches the British market’ The Times

‘Chilly, deceptive and lucid, just like the icy environment it describes’ Literary Review

‘Camilla Lackberg is a more than welcome addition to the growing ranks of Scandinavian crime writers translated into English. With its sharp emotional nuances and psychological insight, ‘The Ice Princess’ builds in suspense as the author turns her clear eye on the buried secrets and contemporary relationships of a small, isolated community. I predict that Fjallbacka and its crimes and people will soon be as poplular here as they are in her native Sweden’ Peter Robinson

About the author

Born in 1974, Camilla Lackberg graduated from Gothenburg University of Economics, before moving to Stockholm where she worked for a few years as an economist. However, a course in creative crime writing became the trigger to a drastic change of career. Her first four novels all became Swedish No 1 bestsellers. She lives in a suburb of Stockholm.

Reviews

 • super

  4
  By Eweg
  dzieki za prezent, super, ze po ang, zawsze mozna podszkolic jezyk:) historia troche banalna, ale trzyma w napieciu, akcja wartka, jezyk nieskomplikowany...oby wiecej takich prezentow:)
 • Swietna!

  5
  By Dianur
  Dla mnie najslabsza w calym cyklu- caly stoi na polce :) kolejne sa o wiele lepsze ale i tak 5 gwiazdek. Zdziwilo mnie czemu taka slaba ocena, ale juz widze - faktycznie, cebulaki sie dorwaly najprawdopobobniej jak byla za darmo i hejty ze po angielsku. ale zenada ludzie :))
 • Camilla jak zwykle nie zawiodła!

  5
  By irasek
  Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Koniec jak zwykle zaskakujący! Nie jest napisana skomplikowanym angielskim więc spokojnie można przeczytać. Polecam!
 • Czy te prezenty przygotował idiota ?

  1
  By sir_Crayo
  Apple czas się zastanowić nad kadry. Jedna gwiazdka nie jest za treść tylko za język przygotowanego prezentu - bez problemu jestem w stanie przeczytać lekturę ale do cholery jesteśmy w Polsce i w polskim AppStore. Po co w taki razie wydzielać poszczególne kraje skoro ich użytkowników ma się w głębokim poważaniu.
 • ?

  1
  By TheSM40
  Jak można było dać Książkę po Angielsku dla regionu Polskiego?
 • Polska

  1
  By Rtdhcs
  Chcemy książek, które są przetłumaczone na język polski !!
 • Mam w D...... Takie prezenty

  1
  By Ilex_ilex
  Jak w temacie
 • Prezent na święta

  1
  By anopak
  Cóż moje Drogie Apple. Nie popisaliście się z doborem prezentów na wybrane kraje. Książka po angielsku i to z 2008r. Dzięki...
 • Polaczki cebulaczki już płaczą...

  5
  By Ddddsdsasds
  Książka spoko, widać po komentarzach że trafiła w ręce cebulaków, nie dość że dostają coś za darmo, to jeszcze płaczą... Jak cię stać na iPada to i na kurs języka Cię stać wiecznie niezadowolony cebulaczku. Kto to słyszał, żeby oceniać książkę i dawać jedną gwiazdkę, nie zrozumiawszy jej treści. Witamy cebulandii!
 • Amerykanizacja

  1
  By Vrlmario
  Amerykanizacja to sie nazywa:). Poza tym to tak jak dać 5 miesiecznemu dziecku klocki lego, którymi nie moze sie bawić bo sa za małe elementy.

keyboard_arrow_up